AŞTİ’nin Mamak’a Taşınması


AŞTİ taşınıyor mu? AŞTİ nereye taşınıyor? AŞTİ Mamak’a mı taşınıyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, günde 200 bin kadar kişinin giriş çıkış yaptığı AŞTİ’nin Mamak’a taşınması yönünde kararı almış, Mamak’ta yapılacak yeni otogarın da ihalesini de yapmıştı. Otogarın taşınması halinde yolcuların erişimlerinin güçleşeceğini savunan Ankara Şehirler arası Otobüs İşletmeleri Acenteleri Derneği ise alınan kararların iptalini istemişti.

Daha sonradan Ankara Büyükşehir Belediyesi şehirler arası yolculuklarda otobüs yerine hızlı tren ve uçak kullanımının yaygınlaşmasıyla Ankara Şehirler arası Otobüs Terminali’nin (AŞTİ) yükünün azaldığını belirterek, Mamak ilçesinde yeni otobüs terminali yapılmasına artık ihtiyaç duyulmadığını belirtti.

Ayrıca belediye ulaşım kolaylıkları ve Ankaray’ın AŞTİ’ye kadar uzanmasının vatandaş için kolaylık olduğunu ve vatandaşın yanı sıra Otogardaki otobüs işletmeleri sahiplerinin de AŞTİ’nin taşınmasını istemediklerini dile getirdi.

Tren ve uçak kullanımının yaygınlaşmasıyla, otobüs sayılarının her geçen gün azaldığı, trafik açısından da bir sıkıntı kalmadığı belirtilerek, ihtiyaç olması halinde tekrardan değerlendirilebileceği belirtildi.

Ankara Cep Terminalleri

Ankara otobüsleri için cep terminali projesi çalışmaları sürüyor. AŞTİ dışında otobüslerin güvenli bir şekilde yolcu indirip bindirmeleri için planlanacak projede Eskişehir, Antalya, Afyon ve İzmir bölgelerinden gelen otobüsler için Çayyolu bölgesine;

Konya ve Adana bölgelerinden gelen otobüsler için Dikmen bölgesine;

Samsun, Kayseri ve Sivas bölgelerinden gelen otobüsler için Mamak bölgesine,

Son olarak İstanbul, izmit, Sakarya, Düzce ve Bolu bölgelerinden gelen otobüsler için Eryaman yakınlarına cep terminali ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendiriliyor.

Yakın zamanda AŞTİ’nin taşınması iptal edildiği için çözüm olarak cep terminalleri planı devreye sokulacak. Halkın faydasına olacak bu karar ile Eryaman yakınından geçen otobüsler için AŞTİ’ye gitmek yerine yol üstünden indi bindi yapılabilecek. Eskişehir yolu şehirler arası otobüs yolcuları için Eryaman’dan Çayyolu tarafına gitmek, İstanbul yönü için çevre yolu yakınlarına ulaşmak, AŞTİ gibi uzak bir bölgeye gitmekten daha kolay bir çözüm olacaktır. Yapılan hesaplamalar sonucunda Ankara’ya 4 adet küçük terminal AŞTİsorununu çözebilir.

Tüm Otobüs Firmaları
Otobusfirmalari.info


Bir cevap yazın